طراحی و بازسازی واحد اداری

طراحی و بازسازی واحد اداری

آیا ساختمانی که ساخته می شود، از نهایت پتانسیل و ارزش ملک بهره برده؟
آیا قبل از شروع پروژه، کلیات ملک درک شده؟
آیا با شروع این پروژه می توان به منطقه یا جامعه خدمت رسانی کرد؟ آیا این طراحی به نفع مردم منطقه خواهد بود؟ یا آیا با پایان پروژه، کوچک ترین تغییری ایجاد خواهد شد؟
همه این سوالات، ارزش یک پروژه ساختمانی را مشخص می کنند. در نمونه ی زیر به یک مورد طراحی و بازسازی واحد اداری می پردازیم.

طراحی و بازسازی واحد اداری طراحی و بازسازی واحد اداری طراحی و بازسازی واحد اداری

هر زمینی، با یک دنیا خاطره همراه است. ساختمانی که امروز به شما معرفی می کنیم، تنها راه ارتباطی بین دو محله کاملا متفاوت است. این ساختمان در کنار یکی از شلوغ ترین خیابان های محله قدیمی و فرهنگی شهر واقع شده.

چیدمان فضای اداری

با اینکه کهنه شده، ولی هنوز اینقدر قدیمی نشده که جز آثار تاریخی به ثبت برسد. برای بازسازی یا تخریب هم به قدر کافی کهنه نشده. با اینکه در یکی از بهترین محله های شهر واقع شده، از لحاظ خرید و فروش تقریبا هیچ ارزشی ندارد. مردم این منطقه خرید و فروش نمی کنند، اجازه هم نمی کنند. تقریبا هیچکس در این منطقه کار خاصی نمی کند. این ساختمان مدت ها خالی از سکنه باقی مانده بود و هیچ ارزش خاصی نداشت. باتوجه به بزرگ بودنش کسی آن را اجاره نمی کرد. درنتیجه صاحب ملک ۱۵ سال پیش آن را رها کرد.

دیزاین فضای اداری

یک تیم طراحی تصمیم گرفت از این ملک رها شده دوباره استفاده کند. آن ها می دانستند این کار خدمت بزرگی به ساکنین جدید و مردم محله خواهد بود. هدفشان طراحی و بازسازی واحد اداری متفاوت و منحصر به فرد بود. فضایی که پرسنل و مشتری ها از بودن در آن لذت ببرند. افراد می توانند در حیاط خلوت شرکت بنشینند و از منظره ساختمان های فرانسوی روبرو لذت ببرند و در نهایت آرامش روز خود را سپری کنند.

دیزاین فضای اداری

یکی از ویژگی های جالب این پروژه، ارتباطی است که بین ساختمان و طبیعت برقرار کرده. با باز شدن پنجره ها و درب های پشت بام، عطر دلنشین درخت های روغن ۱۰۰ ساله در فضا می پیچد.
داخل دفتر هم تعدادی گل و گیاه به صورت عمودی و افقی کاشته شده. بعضی از آن ها با پشت بام، و برخی دیگر با حیاط خلوت در ارتباط هستند.

چیدمان واحد اداری

این دفتر از سیستم تصفیه هوا و مناظر جالبی برخوردار است. با باز شدن درب سقفی یا همان پشت بام، یک راه ارتباطی عمودی بین دو طبقه برقرار شده.
طبقه دوم، به صورت چندمنظوره ساخته شده. این محیط هم فضای اُپن و یکسره ای دارد. نوع چیدمان طراحی و بازسازی واحد اداری باعث شده از این طبقه برای برگزار جلسات، گفتگوهای رسمی و غیررسمی، مراسم کوچک و بزرگ و حتی نمایشگاه استفاده شود.

چیدمان واحد اداری

منبع: archdaily

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *