طراحی نما مجتمع مسکونی

طراحی نما مجتمع مسکونی

ساختمانی که امروز با آن آشنا می شوید، یک طراحی نما مجتمع مسکونی نوساز است که ۴۳ واحد خصوصی و چندین واحد عمومی را در بر می گیرد. این ساختمان که از قبل یک بنای سیمانی داشته و دارد، یک مجتمع اداری بوده که در چند سال گذشته به متروکه تبدیل شده بود.

طراحی نما مجتمع مسکونی طراحی نما مجتمع مسکونی طراحی نما مجتمع مسکونی
معماران تصمیم گرفتند از ساخت کریدورهای سنتی اجتناب کنند و طرحی کاملا جدید ایجاد کنند. با کمک راهروهای بیرونی، اکنون هر آپارتمان این مجتمع یک ضلع جنوبی مجزا دارد.

طراحی نما به سبک مدرن
در این اضلاع جنوبی، به اتاق نشیمن واحدها متصل هستند و منجر به تشکیل یک بالکن زاویه دار شده اند. این بالکن ها هم حریم خصوصی دارند، هم چشم انداز ریل های قطار را در اختیار صاحبخانه می گذارند. الوارهای شیاردار، از روکش های چوبی در برابر آفتاب و باد محافظت می کنند. سرانجام طراحان به یک طرح زاویه دار و نرده دار برای طراحی نما مجتمع مسکونی دست یافتند که حریم خصوصی مجتمع را تامین کرده و مناظر اطراف را به داخل ساختمان می آورد.

طراحی نما به سبک مدرن
بالکن های زاویه دار و راهروهای بیرونی این ساختمان، منجر به ایجاد آپارتمان های پرنور و جنوبی شده.

طراحی نما به سبک مدرن

واحدهای چسبیده به هم، لابی های ورودی مشترکی دارند که در مرکز نقشه قرار گرفته و در استفاده از فضا صرفه جویی کرده. این روش، باعث می شود مجتمع فضای صمیمی و دوستانه تری داشته باشد و از ساختمان های مسکونی معمول متمایز شود.
این ساختمان شامل یک اتاق خواب اضافی و یک دفتر کار مشترک که در لابی بزرگش قرار دارد نیز می شود. اتاق خواب اضافی که یکی از ضروریات زندگی شهری در لندن می باشد، در آخرین طبقه ساختمان قرار دارد. این طبقه، دارای یک تراس مشترک در پشت بام و منقل کبابپزی است که به صمیمیت ساختمان اضافه می کند.

انواع طراحی نما
راهروهایی که در سطح بیرونی ساختمان ساخته شده اند، از موقعیت فیزیکی و نورپردازی مخصوصی برخوردار هستند. کف آن ها با لاستیک هایی که در زمین بازی بچه ها می بینید ساخته شده. این لاستیک ها هم صدای محیط را خفه می کنند، هم هویت و جذابیت خاصی به فضا می دهند.
این راهروها از مواد خاصی ساخته شده اند. کف راهروی هر طبقه، رنگ مخصوص به همان طبقه را دارد. زمین آجری راهروی طبقه همکف تا حیاط خلوت ادامه پیدا کرده و مرز فیزیکی داخل و خارج از طراحی نما مجتمع مسکونی را محو می کند.

انواع طراحی نما
طبقه همکف ساختمان شامل ۸ واحد تکخوابه، یک استودیو آپارتمان و یک اتاق نشیمن/دفتر کار مشترک می شود. در طبقه اول، دوم و سوم ۹ واحد تکخوابه و یک استودیو آپارتمان قرار دارد. طبقه چهارم از ۳ واحد دوخوابه، یک اتاق خواب اضافی و یک تراس مشترک روی پشت بام تشکیل شده.

انواع طراحی نما
مدیر این پروژه گفته: “باتوجه به نقشه و موقعیت قبلی ساختمان، اگر از راهروهای مرکزی و کریدورهای سنتی و همیشگی استفاده می کردیم، همه واحدها شمالی و تک بُعدی می شدند. ولی ما روش دیگری به کار بردیم و همه واحدها را دوبُعدی از کار درآوردیم. البته باتوجه به اتاق های نشیمن جنوبی/جنوب غربی مجبور بودیم از راهروهای بیرونی استفاده کنیم. این راهروها در ضلع شمالی ساخته شده و کاملا آکوستیک هستند. درنتیجه هیچ آزار صوتی یا بصری¬ای برای ساکنین ساختمان ندارند. این راه پله ها نه تنها باعث صرفه جویی در استفاده از فضا شدند، بلکه مشکل تردد را در ساختمان حل کرده و حریم خصوصی ساکنین را نیز تامین می کنند”.

منبع: archdaily

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *