طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب ،هروقت حرف از سقف های ناصاف می شود، یک اسم بیشتر از بقیه جلب توجه می کند: سقف کلیسایی. برای درک این عبارت باید ریشه آن را بررسی کنیم. همه معنی آن در نامش نهفته است. این سبک سقف زنی در ساخت کلیساهای جامع بسیار محبوب بوده به همین خاطر نام این دسته از ساختمان ها روی این نوع سقف ها مانده. اما امروزه این سقف ها در سبک های مختلف معماری از جمله ساختمان های مسکونی به کار می روند، نه فقط کلیساهای جامع. به همین دلیل ما تعدادی از پروژه هایی که حول محور این عنصر ساخته شده اند را برای شما گردآوری کردیم.
اولین پروژه، یک خانه مسکونی دو طبقه و زیبا در شهر کالیفرنیاست که به سبک معاصر ساخته شده. جالب ترین نکته در معماری این خانه برای ما، سقف آن است که همه ویژگی های لازم یک سقف کلیسایی عادی را دارد، به علاوه چند ریزه کاری سفارشی و جالب دیگر. همانطور که می بینید، تقارن مهم ترین ویژگی سقف می باشد. این سقف از دو سطح با شیب یکسان که در میانه به هم رسیده اند تشکیل شده.

طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب

دو سطح شیبدار طراحی سقف ویلا با چوب ، باعث به وجود آمدن یک شیار در وسط می شوند. البته این سقف می تواند ویژگی های مختلف دیگری مثل تیرچه اضافی یا فلزات پیدا که تضاد زیبایی با تیرچه ها به وجود می آورند نیز داشته باشد. همه این توضیحات ما را به پروژه بعدی میرساند: یک خانه ییلاقی دو طبقه طراحی سقف ویلا با چوب در این خانه، نقطه کانونی اصلی در طراحی داخلی و نقشه کشی ساختمان آن می باشد.

طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب
شاید خیلی مرتفع تر از سقف های معمولی باشد، اما طراحی سقف ویلا با چوب از سبک بسیار خاص و ویژه ای برخوردار است. چون شیب و شکل اصلی بام خانه را به نمایش گذاشته، و با ایجاد یک نوع حس راحتی و آشنایی، تاثیر نمایشی شدیدی که سقف های بلند در خانه می گذارند را خنثی می کند. اما در مورد این خانه مسکونی و معاصر باید بگوییم که اوضاع کمی پیچیده تر است. سطوح شیبدار و شیار میانی، ظاهری دنج و تقریبا قدیمی به خانه داده اند. اما وجود تضادهای بصری و مینیمال بودن سقف، تاثیری نمایشی در محیط خانه گذاشته.

طراحی سقف ویلا با چوب

طراحی سقف ویلا با چوب

آیا سقفی که در عکس بعدی می بینید شما را به یاد مکان خاصی نمی اندازد؟ مثلا یک تعمیرگاه اتومبیل؟ شاید اینطور نباشد ولی داستانی که پشت این سقف کلیسایی است برای ما جذاب است. خانه دنجی که در تصویر می بینید با تلاش و همت یک معمار خوش سلیقه به این نقطه رسیده وگرنه این ساختمان متروکه ای بیش نبود. این معمار با یک نگاه پتانسیل ساختمان را کشف کرد و از همه ویژگی های زیبای آن به نفع خود استفاده کرد. طراحی سقف ویلا با چوب ، تیرچه های چوبی سقف و کفپوش بتنی خصوصیاتی هستند که در بازسازی دست نخورده باقی ماندند.

طراحی سقف ویلا با چوب
حتما تا الان درک کاملی از طراحی سقف ویلا با چوب  به دست آورده اید. درست است که هیچ دو نسخه یکسانی در دنیا وجود ندارد اما همه آن ها از یک سری خصوصیات مشترک و کلیدی برخوردار هستند. خصوصیاتی مثل سطوح شیبدار متقارن، یا اینکه قادر هستند بدون ایجاد اختلال در فضای دنج و دلنشین خانه، آن را بزرگ تر و نمایشی تر نشان بدهند.
طراحی سقف ویلا با چوب

عده ای معتقدند طراحی سقف ویلا با چوب و طراحی سقف ویلا با چوب فرقی باهم ندارند. شاید این حرف در بعضی موارد صحیح باشد اما تفاوت های اساسی این دو سقف را نیز نمیتوان نادیده گرفت. سقف طاقدار لزوما متقارن نیست چون می تواند فقط یک سطح شیبدار داشته باشد. همچنین انحنا یا قوس هایی دارد که در سقف کلیسایی مجاز نیست.

طراحی سقف ویلا با چوب
در طراحی بسیاری از ساختمان های مختلف، سقف کلیسایی جایگاه منطقی و مناسبی دارد. همانطور که اشاره کردیم، هر طراحی یا سازه ای خصوصیات خاص خود را دارد. به عنوان مثال ارتفاع، مواد مصرفی، پرداخت و رنگ، ویژگی هایی هستند که می توانند در هر مورد متفاوت باشند.

طراحی سقف ویلا با چوب
تشابه سقف کلیسایی و طراحی سقف ویلا با چوب  تا حدی است که بعضی اوقات تشخیص آن ها کار سختی می شود. معمولا به وسیله طول دقیق سطوح شیبدار، یا زاویه و شکل دقیق بام خانه و شکل کلی سقف میتوان آن ها را از هم تشخیص داد. به عنوان مثال سقفی که در عکس زیر می بینید را در نظر بگیرید، آیا می توانید سبک آن را تشخیص بدهید؟

طراحی سقف ویلا با چوب
طراحی سقف ویلا با چوب  و کلیسایی هردو برای نصب پنجره های سقفی مناسب هستند. درواقع انگار جای پنجره سقفی روی سقف شیبدار است چون حجم زیادی از نور خورشید را وارد خانه کرده و چشم اندازی رویایی از آسمان شب ایجاد می کنند. البته به شرطی که تمیز باشند.

طراحی سقف ویلا با چوب
راهکارهای جالب زیادی برای سوءاستفاده از یک سقف کلیسایی وجود دارد. به عنوان مثال می توانید با استفاده از تیرچه یا چراغ و لوسترهای سقفی خاصی، از ذات و طبیعت نمایشی و تاثیرگذار آن استفاده بهینه بکنید. مثل اتاق غذاخوری خارق العاده ای که در زیر می بینید.

طراحی سقف ویلا با چوب
در بسیاری از موارد طراحی و دکوراسیون داخلی، جمله “هرچه کمتر، بهتر” صدق می کند. این قانون شامل سقف های کلیسایی هم می شود. هرچه طراحی این سقف ساده تر باشد، تاکید بیشتری روی ارتفاع و عناصر ساختاری آن می شود. یعنی جزئیات ریز خیلی به چشم نیامده، و این عناصر اصلی هستند که شمع مجلس شده و جلب توجه می کنند. عناصری که معرف سبک و مدل سقف هستند.

طراحی سقف ویلا با چوب

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *